Uśmiechający się mężczyzna w sportowym stroju z opaską na kolano wykonuje ćwiczenia na dworzu. Przygląda mu się kobieta.

Jak dobrać opaskę na kolano odpowiednią do danego schorzenia?

Poczytaj o powszechnych przyczynach ostrego i przewlekłego bólu kolan i dowiedz się, jak wybrać produkt najlepszy dla siebie.

Kolana to złożone stawy zawiasowe, które umożliwiają nam chodzenie. Wykonując ruchy zginania i prostowania, pozwalają chodzić, biegać, zginać się i siadać. Stawy kolanowe budują rzepka, kość udowa i piszczelowa, połączone więzadłami oraz tkankami miękkimi – uszkodzenie którejkolwiek z tych struktur może być bolesne i ograniczać zakres ruchu w stawie.
 
Ból kolan może wynikać z wielu różnych powodów. Upadek lub niefortunne skręcenie nogi podczas uprawiania sportu może spowodować dotkliwą kontuzję, np. zwichnięcie lub przeciążenie kolana.
 
Kolana są również podatne na urazy wynikające ze zbyt intensywnej pracy stawu, jak w przypadku tzw. kolana biegacza. Urazy przeciążeniowe wynikają z ciągłego wykonywania powtarzalnych ruchów tych samych części ciała, zazwyczaj na skutek przetrenowania. Stawy kolanowe są również podatne na schorzenia zwyrodnieniowe wynikające ze zużycia tkanek, takie jak zapalenie stawów.
 
Ból kolan może negatywnie wpływać na jakość życia, więc warto zasięgnąć porady u lekarza specjalisty, który będzie w stanie postawić właściwą diagnozę. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak dobrać opaskę na kolano lub stabilizator w przypadku:
 
Klęczący mężczyzna z opaską na kolano przeciera papierem ściernym mebel, a młodszy mężczyzna mu się przygląda.

Kiedy stosować opaskę na kolano?

Noszenie opaski może być użytecznym uzupełnieniem ogólnego planu rekonwalescencji w przypadku bólu lub choroby kolan. Bolące kolano może powodować dyskomfort podczas chodzenia lub stania. Noszenie opaski może pomóc zminimalizować ból przed powrotem do zdrowia. Opaski na kolano zwykle nie rzucają się w oczy i można je wygodnie nosić praktycznie pod każdym ubraniem. Ogólnie rzecz biorac, opaski na kolano stosuje się w celu zabezpieczenia stawu kolanowego podczas uprawiania sportu lub w czasie codziennej aktywności. 

Jak dobrać opaskę na kolano? Lekarz lub terapeuta mogą pomóc w wyborze pomiędzy opaską a stabilizatorem na kolano. Specjalista będzie również w stanie stwierdzić, kiedy i jak długo należy stosować wybrany produkt.

Opaski na zwichnięte kolana

Zwichnięcia lub przeciążenia kolana można nabawić się w każdej chwili podczas uprawiania sportu lub innej aktywności fizycznej. Urazy te wynikają zazwyczaj z nadmiernego rozciągnięcia, używania, lub niefortunnego skręcenia kolana. Do objawów zwichnięcia kolana należy ból, obrzęk, sztywność, a niekiedy zasiniaczenie lub przebarwienie skóry w okolicy stawu.

Jak dobrać opaskę na kolano po zwichnięciu? Należy szukać elastycznego produktu przeznaczonego do stosowania w wypadku drobnych urazów, który zapewni solidny poziom ucisku. Wyroby tego typu chronią kolano, dając jednocześnie znaczną swobodę ruchu.
 
Ortezy stawu kolanowego Actimove Sports Edition zapewniają ucisk i wsparcie w bólu i podrażnieniach kolana – zależnie od indywidualnych potrzeb można wybrać wersję “odkrytą” rzepką lub regulowaną.

Opaski stosowane w przewlekłym bólu kolana

W wypadku przewlekłego bólu kolana,opaski na kolano Actimove Everyday Supports zapewnią solidny ucisk i niezawodne wsparcie pozwalające ograniczyć ból i zwiększyć codzienną mobilność. Zależnie od potrzeb można wybrać model z zakrytą rzepką lub dodatkowo z dwoma fiszbinami. Specjalna spiralna konstrukcja ułatwia pewne i wygodne założenie opaski. 

Produkt posiada z tyłu miękką i gładką strefę ruchu Motion-Comfort-Zone zastosowaną specjalnie z uwagi na wrażliwy obszar z tyłu kolana.

Opaski na kolano w leczeniu zapalenia ścięgien

Do zapalenia ścięgien dochodzi, gdy w wyniku urazu rozwija się w nich stan zapalny. Określane niekiedy jako zapalenie więzadła rzepki schorzenie dotyczy ścięgna łączącego rzepkę z kością piszczelową. Więzadło rzepki współpracuje z mięśniami uda, umożliwiając wyprostowanie kolana, dzięki czemu możemy biegać, skakać i kopać. Dolegliwość ta, określana również jako kolano skoczka, jest powszechna u osób uprawiających takie dyscypliny sportu jak koszykówka lub siatkówka.

 
Niektóre z objawów zapalenia ścięgien obejmują:
 
  • Ból między rzepką a piszczelą, nasilający się w trakcie wykonywania ruchu
  • Tkliwość objętego stanem zapalnym ścięgna
  • Obrzęk
  • Uczucie chrobotania podczas ruchu
  • Zgrubienie ścięgna
  • Ograniczenie zakresu ruchu
 
W wypadku zapalenia ścięgien, lekarz lub terapeuta może zalecić fizjoterapię w celu wzmocnienia kolana. W międzyczasie w ograniczeniu objawów zapalenia może pomóc ochrona na kolano. Actimove Sports Edition Opaska stabilizująca rzepkę to wytrzymała opaska na kolano zaprojektowana z myślą o osłabionych lub kontuzjowanych stawach kolanowych.

Opaska na kolano do stosowania w leczeniu zapalenia stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów stanowi najczęściej występującą postać zapalenia stawów i może dotykać obu kolan jednocześnie. Chociaż może ona dotyczyć ludzi w różnym wieku, częściej występuje u osób starszych. Ta choroba zwyrodnieniowa wywołuje zapalenie i degradację chrząstki stawu kolanowego, która powleka końcówki kości, działając niczym poduszka i umożliwiając płynne zginanie i prostowanie kolana. Objawy obejmują ból, opuchliznę oraz sztywność.

 
Zapalenie stawów jest nieuleczalne, jednak można ograniczać jego objawy. Przydatne w tym celu może być stosowanie opaski na kolano. W łagodnym przypadku zapalenia stawów opaska, taka jak Actimove Arthritis Care Opaska na kolano, zapewnia ucisk i kojące ciepło za sprawą użytych w niej włókien ceramicznych i wspomaga użytkownika w codziennych czynnościach.

Opaski na kolano stosowane po naderwaniu więzadła lub ścięgna

Zbudowane z tkanek miękkich struktury kolana, m.in. chrząstka, więzadła i ścięgna, mogą ulec naderwaniu. Najpowszechniejsze rodzaje naderwań w obszarze kolana dotyczą więzadła krzyżowego przedniego (anterior cruciate ligament, czyli ACL), oraz łąkotek. Mogą one powstać podczas uprawiania sportu i gier zespołowych albo na skutek nagłego urazu w wyniku uderzenia.

 
W kolanie znajdują się cztery główne więzadła, z których ACL ulega kontuzjom najczęściej. Objawy poważnego naderwania kub kontuzji ACL obejmują:
 
  • Znacznie ograniczony zakres ruchu
  • Ból w pozycji stojącej
  • Niestabilność
  • Uczucie trzaskania w kolanie
 
Niektóre osoby z naderwanym więzadłem lub ścięgnem są w stanie chodzić, stać, siedzieć i spać bez odczuwania bólu. U innych dolegliwość taka uniemożliwia prowadzenie codziennej aktywności.
 
Niekiedy urazy ACL mogą wymagać zaawansowanej ochrony na kolano, np. w postaci stabilizatora, aby przyspieszyć gojenie oraz zapobiec pogłębianiu się kontuzji. Warto zwrócić się do lekarza o poradę w zakresie pełnej gamy dostępnych opcji terapeutycznych, aby wybrać produkt odpowiedni dla siebie.

Ortezy stabilizujące kolana w zespole bólu rzepkowo-udowego

Zespół bólu rzepkowo-udowego, w skrócie PFPS (Patellofemoral Pain Syndrome), to schorzenie kolana, które wywołuje ból przedniej części kolana, w okolicy stawu rzepkowo-udowego. Jest to staw utworzony przez rzepkę, będącą największą trzeszczką w ludzkim ciele, i kość udową. 


Objawy PFPS obejmują:
 
  • Ból z przodu kolana lub za rzepką
  • Ból narastający w trakcie aktywności
  • Ból pojawiający się po spędzeniu dłuższego czasu w pozycji siedzącej.
  • Ból podczas schodzenia po schodach
 
W ramach rekonwalescencji i leczenia PFPS, lekarz lub terapeuta może zalecić noszenie stabilizatora na kolano. Warto poszukać ortezy stabilizującej, takiej jak Actimove Sports Edition Orteza stawu kolanowego z pelotą w kształcie podkowy, aby złagodzić ból i zmniejszyć niestabilność rzepki.

Powiązane artykuły