Matka z córką siedzą przy stole, kolorując rysunek

Czy należy stosować opaski i stabilizatory na zapalenie stawów?

Zapalenie stawów to choroba, która dotyka wielu ludzi. Dowiedz się, jak stabilizatory i opaski mogą pomóc łagodzić objawy zapalenia stawów.

Zapalenie stawów jest częstą chorobą, która dotyka miliony ludzi na całym świecie. Może obejmować jeden lub wiele stawów, powodując ból, obrzęk i zmniejszenie zakresu ruchu w stawie. Choroba zdarza się częściej w starszych grupach wiekowych, jednak niekiedy mogą na nią cierpieć także osoby młode. 

Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o zapaleniu stawów oraz o tym, w jaki sposób można pomóc opanować chorobę za pomocą stabilizatorów.

Zapalenie stawów - rodzaje

Najbardziej powszechnymi postaciami zapalenia stawów jest zwyrodnieniowe zapalenie stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów.

Graficzne przedstawienie chrząstki oraz różnych innych struktur ciała, które łączą dwie kości

Choroba zwyrodnieniowa stawów

Choroba zwyrodnieniowa stawów jest wywoływana przez uszkodzenie chrząstki stawowej w wyniku jej zużycia. Chrząstka (1) działa niczym poduszka rozdzielająca kości, eliminując tarcie między nimi podczas ruchu. Gdy się zużyje, odstęp między kośćmi zmniejszy się, co doprowadzi do pojawienia się obrzęku, bólu i sztywności w stawie. W ekstremalnych przypadkach dochodzi do kontaktu kości z kością podczas ruchu, co znacznie utrudnia aktywność fizyczną. Choroba zwyrodnieniowa stawów zazwyczaj dotyczy stawów przyjmujących obciążenie, w takich miejscach jak szyja, kręgosłup, biodra, łokcie, kolana i kostki, ale może występować też w mniejszych stawach, które są podatne na powtarzalne przeciążenia, np. w nadgarstku, rękach czy palcach. Choroba ta dotyka najczęściej osoby w grupie wiekowej powyżej 40 lat. Dowody sugerują, że młodsi ludzie, którzy doznali w przeszłości kontuzji stawów oraz ludzie zmagający się z otyłością również mogą cierpieć na tę chorobę.

Grafika przedstawiająca więzadła, ścięgna oraz tkankę łączną otaczającą staw

Reumatoidalne zapalenie stawów

Reumatoidalne zapalenie stawów rozwija się, gdy z powodu systemowej choroby organizmu komórki układu odpornościowego atakują zdrowe tkanki w okolicy stawów. Prowadzi to do obrzęku wyściółki stawu. W początkowych stadiach reumatoidalne zapalenie stawów często dotyka mniejszych stawów obu rąk i stóp. Objawy mogą obejmować ból, opuchliznę oraz sztywność stawów. Pozostałe symptomy obejmują gorączkę, niedokrwistość, zmęczenie i osłabienie apetytu. Chociaż najczęściej rozwija się u dorosłych w wieku 30-60 lat, może również dotyczyć młodszych osób.

Zwyrodnieniowe zapalenie stawów oraz reumatoidalne zapalenie stawów różnią się pod względem pierwotnej przyczyny, jednak mają podobny charakter oraz wymagają podobnych zabiegów w celu złagodzenia objawów. Choroby te są nieuleczalne, jednak przy użyciu powszechnie dostępnych wyrobów medycznych, takich jak stabilizatory i opaski, można zapewnić złagodzenie objawów, ograniczenie bólu a także zwiększenie zakresu ruchu stawów oraz ich stabilności.

W jaki sposób opaski mogą pomóc osobom cierpiącym na artretyzm (zapalenie stawów)?

Zapalenie stawu może znacznie utrudniać prowadzenie aktywnego trybu życia. Wyroby takie jak stabilizatory i opaski mogą być bardzo pomocne w przypadku tej choroby. Począwszy od wykonywania codziennych czynności po aktywność fizyczną, stabilizatory i opaski zapewniają usztywnienie zewnętrzne, ucisk i ciepło chorym stawom. Może to przyczynić się do złagodzenia bólu i dyskomfortu, redukcji zapalenia i zwiększenia zakresu ruchu.

Stabilizatory i opaski mogą być przydatne w różny sposób, w zależności od ich konstrukcji oraz składu materiałowego. Przykładowo, rękawiczki na reumatoidalne zapalenie stawów zapewniają stabilizację i umożliwiają większy zakres ruchu dłoni. Mogą zmniejszyć obciążenie wywierane na staw i otaczające go tkanki, redukując nacisk na zajęty obszar. To, z kolei, może złagodzić zapalenie oraz uczucie bólu, a tym samym ułatwić chodzenie oraz stanie ludziom cierpiącym na te chroniczne dolegliwości.

W przypadku zapalenia kości i stawów przemyślane ćwiczenia mogą być sposobem na ograniczenie dolegliwości objawiających się sztywnością i bólem. Noszenie opaski w trakcie fizjoterapii może przynieść ulgę bolącemu stawowi, jak również pomóc zapobiec urazom.

Opaski mogą dostarczyć szczególnych korzyści osobom cierpiącym na artretyzm: 

Lepsza stabilność:
Stabilizatory i opaski mogą pomóc zmniejszyć obciążenie zajętego chorobą obszaru stawu, pomagając tym samym złagodzić ból i dyskomfort.
 
Mniejszy obrzęk:
Szereg stabilizatorów i opasek zapewnia ciepło i ucisk, pomagając potencjalnie zmniejszyć opuchliznę oraz przyczyniając się do uśmierzenia bólu.
 
Mniejszy nacisk:
Stabilizatory i opaski z wycięciem mogą pomóc zniwelować nacisk oraz złagodzić dyskomfort, zapewniając jednocześnie wsparcie otaczającego obszaru.

Artretyzm może dotyczyć dowolnego stawu w ciele oraz atakować wiele stawów jednocześnie. Dostępne są różne rodzaje produktów, za pomocą których można opanować objawy i które zostały zaprojektowane w sposób zapewniający prawidłowe wsparcie chorym stawom.

Opaska na kolano działa kompresyjnie i rozgrzewająco, dzięki czemu osoby z artretyzmem są w stanie wykonywać codzienne czynności, takie jak wchodzenie po schodach czy schylanie się. Opaski kompresyjne mogą przyczynić się do zmniejszenia nasilenia stanu zapalnego i zwiększenia mobilności.

Zapalenie stawu skokowego może sprawić, że spacer z psem lub zwykłe cotygodniowe zakupy staną się wielkim wyzwaniem. Zastosowanie opaski na kostkę może przynieść ulgę choremu stawowi, ułatwiając wykonywanie rutynowych czynności. Osoby doświadczające artretyzmu nadgarstków i rąk mogą zaobserwować znaczne ograniczenie zakresu ruchu rąk. Założenie stabilizatora lub opaski pozwala zmniejszyć opuchliznę, uśmierzyć ból oraz poprawić ruchomość w stawie.

Produkty na zwyrodnieniowe i reumatoidalne zapalenie stawów: opaski Actimove do stosowania w artretyzmie

Actimove Arthritis Care wspomagają uśmierzanie bólu i zwiększają ruchomość w stawie dzięki kojącemu ciepłu oraz uciskowi. Większość z nich jest produkowana ze specjalnych włókien ceramicznych, które odbijają i utrzymują ciepło wytwarzane przez ciało. Ucisk z kolei zapewnia wsparcie, pomagając zniwelować opuchliznę, poszerzyć zakres ruchu w stawie oraz uśmierzyć ból. Rozciągliwa w czterech kierunkach konstrukcja oraz zastosowane przyjazne dla skóry materiały są miękkie i wygodne w noszeniu, a ponieważ dodatkowo nie zawierają lateksu kauczukowego, będą odpowiednie dla osób uczulonych na ten składnik.

Actimove Arthritis Care Opaska na kolano zapalenie stawów pomaga uśmierzyć ból wywoływany zapaleniem stawów. Terapeutyczne właściwości rozgrzewające tej opaski na kolano współdziałają z komfortowym dla użytkownika delikatnym uciskiem. Przyczynia się to do zmniejszenia opuchlizny i sztywności kolana, poprawiając jego ruchomość, a tym samym poczucie komfortu.

Actimove Arthritis Care Opaska na nadgarstek zapalenie stawów to opaska na nadgarstek o wygodnym dopasowaniu z lekką kompresją dla bolących stawów. Specjalne włókna ceramiczne zatrzymują i oddają ciepłotę ciała, zapewniając efekt kojący i łagodzący ból. W połączeniu z terapeutycznymi właściwościami rozgrzewającymi sprzyja poprawie krążenia krwi wokół nadgarstka i szybszemu powrotowi do codziennej sprawności.

Actimove Arthritis Care Rękawiczki zapalenie stawów stanowią dobre rozwiązanie dla osób z zapaleniem stawów rąk i palców. Okazują się szczególnie przydatne przy podnoszeniu różnych przedmiotów, gdyż obniżają naprężenia w stawach. Rękawiczki na zapalenie stawów pomagają uśmierzyć ból podczas wykonywania zadań wymagających większej zręczności, takich jak wiązanie sznurówek czy zapinanie guzików. Przynoszą ulgę dzięki zrównoważonemu oddziaływaniu ciepła i leczniczego ucisku, a niezawierający neoprenu oddychający materiał zapewnia komfort. 

Ważną kwestią jest wybór zapewniającej komfort opaski, tak aby maksymalnie ułatwić ruch stawu. Jej stosowanie można połączyć z innymi elementami, takimi jak leki, fizjoterapia oraz zmiana stylu życia. Bezwzględenie należy skonsultować się z lekarzem, który pomoże przy wyborze odpowiedniego do potrzeb rodzaju stabilizatora lub opaski.

Ograniczenia ortez stabilizujących stosowanych w artretyzmie

Należy zaznaczyć, że stabilizatory nie są remedium na artretyzm. Mogą pomóc ograniczyć objawy i poprawić zakres ruchu, ale nie są w stanie odwrócić uszkodzeń powstałych w chrząstce stawu. Podczas wyboru stabilizatora lub opaski, należy wziąć pod uwagę ich ciężar i zastanowić się, czy osoba będzie w stanie z nimi funkcjonować. Należy przeanalizować zastosowane do ich budowy materiały, tak aby zapobiec wszelkim podrażnieniom skóry wskutek nietolerancji.

Opaski na stawy mogą pomóc złagodzić ból i zapalenie, poprawiając stabilność i ruchomość chorego stawu, a tym samym zmniejszyć ryzyko dalszych uszkodzeń. Rozważając korzystanie ze stabilizatora lub opaski w celu złagodzenia objawów artretyzmu, należy skonsultować się ze swoim lekarzem, aby dobrać najlepsze rozwiązanie.

Powiązane artykuły

1 Essity/BSN medical GmbH, 2021, dane archiwizowane, przedłożono do publikacji. 
2 Grupa SGS, 2021, dane archiwizowane.