Kobieta kopiąca piłkę na siłowni podczas treningu z ortezą stawu skokowego Actimove Sports Edition z krzyżującymi się paskami

Jak dobrać stabilizator na kostkę odpowiedni do danego schorzenia

Odczuwasz ból kostki? Przeczytaj o często występujących schorzeniach, które powodują ból i dowiedz się, jak może Ci pomóc stabilizator na kostkę.

Schorzenia i urazy stawu skokowego są częste we wszystkich grupach wiekowych i mogą zostać spowodowane przez nagłe urazy, m.in. upadek lub niefortunne skręcenie nogi podczas uprawiania sportu lub wykonywania codziennych czynności. Przewlekła choroba zwyrodnieniowa tej okolicy może również być przyczyną bolesnych dolegliwości stawu skokowego.

Grafika przedstawiająca kości, stawy, więzadła i tkankę łączną stopy, stawu skokowego i podudzia

Urazy zbudowanych z tkanek miękkich więzadeł (1), mięśni (2) oraz ścięgien (3) w okolicy kostki mogą powodować objawy takie jak ból i obrzęk, które mogą prowadzić do trudności we wspieraniu masy ciała na kostce. Ból stawu skokowego może również pojawić się w wyniku przewlekłej choroby lub rzutu choroby zasadniczej. Nieprawidłowa pielęgnacja dawnego urazu może prowadzić do osłabienia okolicy stawu skokowego.

Oto niektóre z najbardziej powszechnych dolegliwości stopy i stawu skokowego: 

W wypadku bólu, sztywności lub opuchlizny w okolicy kostki, lekarz pierwszego kontaktu lub lekarz specjalista mogą zalecić w pierwszej kolejności leczenie schorzenia za pomocą techniki RICE (z ang. Rest, Ice, Compression and Elevation, czyli odpoczynek, okład z lodu, ucisk i uniesienie). Więcej o technice RICE i innych metodach pielęgnowania zwichnięć dowiesz się tutaj.

Czytaj dalej, aby lepiej poznać sposoby leczenia różnych dolegliwości kostki, w tym porady, jak długo nosić stablizator na kostkę i jak wybrać właściwy model.

Jak zdecydować, kiedy nosić opaskę uciskową lub stabilizator na kostkę

Z opasek i stabilizatorów na kostkę można korzystać w rozmaitych sytuacjach. Istnieją różne ich rodzaje, co ułatwia dobranie rozwiązania odpowiedniego dla danej osoby i jej potrzeb. Mogą mieć one formę zwykłych rękawów, owijek lub produktów ze stabilizującym sztywnym elementem wspierającym. Główna różnica między produktami tego typu polega na stopniu ograniczenia zakresu ruchu w kostce.  

Jeśli pacjent doświadcza bólu, opaska na kostkę może pomóc bardziej komfortowo wykonywać codzienne czynności. Stabilizator lub opaska uciskowa na kostkę mogą być przydatne podczas ćwiczeń lub uprawiania sportu w celu zapobiegnięcia odnowieniu się kontuzji po okresie rekonwalescencji. Przykładowo, produkt taki jak Actimove Sports Edition Stabilizator stawu skokowego z elastycznym pasem do owijania może zabezpieczyćstaw przed pogłębieniem kontuzji lub urazu. Owijana dokoła kończyny konstrukcja została wykonana z trwałego i cienkiego materiału, który zapewnia regulowane wsparcie, dzięki czemu doskonale zabezpiecza kostkę podczas ćwiczeń fizycznych. 

Actimove Sports Edition Stabilizator stawu skokowego ze skrzyżowanymi paskami to kolejne dobre rozwiązanie w przypadku stanów bólowych kostki– produkt został zaprojektowany specjalnie z myślą o lekkich zwichnięciach, nadwyrężeniach lub obrzękach kostki. Opaska jest w pełni regulowana, więc można wybrać stopień wsparcia i komfortu zależnie od potrzeb. Jej zadaniem jest zapewnienie wsparcia dla kostki podczas uprawiania sportu. Oddychający materiał pomaga zapewnić skórze przyjemny chłód i suchość podczas ćwiczeń.  

Jeśli ból kostki wywołany artretyzmem, zapaleniem ścięgien lub będący efektem ogólnych dolegliwości bólowych jest częsty, rękaw na kostkę może zapewnić odpowiedni poziom ochrony i ucisku. Ucisk jest dobrym rozwiązaniem w przypadku obolałych kostek, ponieważ działa kojąco i pomaga uśmierzyć ból. Opaski na kostkę można również nosić profilaktycznie, aby zabezpieczyć się przed odnowieniem urazu.  

Wymagany czas noszenia opaski na kostkę uzależniony jest od jej zaawansowania urazu. Najlepiej zwrócić się do lekarza pierwszego kontaktu lub lekarza specjalisty, który będzie w stanie udzielić wszelkich wymaganych informacji na temat tego, kiedy i jak długo należy nosić opaskę. 

Sposoby na zwichniętą kostkę

Do zwichnięcia kostki dochodzi, gdy uszkodzeniu ulegnie jedno lub więcej więzadeł w kostce. Więzadła to pasma miękkiej tkanki, które łączą jedną kość z drugą, utrzymując tym samym strukturę stawu. Więzadła w stawie skokowym utrzymują kości w prawidłowym położeniu i zapewniają stabilność. Zwichnięcie kostki może być bolesne i może uniemożliwić codzienną aktywność i sport. 

Zwichnięcia kostki różnią się pod względem nasilenia. W lekkich przypadkach, gdy więzadło ulegnie naciągnięciu, doświadczany jest umiarkowany ból. Ból będzie cięższy, jeśli więzadło zostanie częściowo lub całkowicie zerwane, lub jeśli zwichnięcie dotyczy więcej niż jednego więzadła.  

Warto podkreślić, że zwichnięcia kostki różnią się od przeciążenia. Przeciążenie dotyczy nie więzadeł, a mięśni.

Do objawów zwichnięcia kostki należy: 

  • Ból
  • Sztywność
  • Tkliwość
  • Zasinienie
  • Opuchlizna
  • Trudność w chodzeniu

Jeśli podejrzewane jest zwichnięcie kostki, należy porozmawiać z lekarzem, który będzie w stanie potwierdzić rozpoznanie.

Opaski na chroniczną niestabilność stawu skokowego

Chroniczna niestabilność stawu skokowego może rozwinąć się po wielokrotnych zwichnięciach kostki. Staw skokowy może zawieść podczas spaceru lub aktywności fizycznej, ale może do tego dojść również podczas stania bez ruchu. Objawy chronicznej niestabilności stawu skokowego obejmują: 

  • Uporczywy dyskomfort
  • Ból, tkliwość lub obrzęk kostki 
  • Uczucie chwiejności lub niestabilność kostki 

W wypadku chronicznej niestabilności stawu skokowego, należy porozmawiać z lekarzem pierwszego kontaktu lub lekarzem specjalistą o leczeniu lub ćwiczeniach ukierunkowanych na wzmocnienie kostki. Można zastosować opaskę uciskową na kostkę, np. Actimove Everyday Supports Opaska na kostkę, która zapewni niezawodne wsparcie w codziennym ruchu i pomoże zapobiec odnowieniu kontuzji. Jej specjalna spiralna konstrukcja ułatwia pewne i wygodne zakładanie.

Opaski stosowane na artretyzm stawu skokowego.

Artretyzm to choroba powodująca zapalenie, ból i sztywność stawów. Istnieje przeszło 100 różnych rodzajów artretyzmu, które mogą dotyczyć małych stawów stopy i kostki. Główne rodzaje artretyzmu to:

  • Choroba zwyrodnieniowa stawów: stan zużycia tkanek, który powoduje degenerację chrząstek w stawie
  • Reumatoidalne zapalenie stawów: choroba autoimmunologiczna, w której organizm atakuje własne tkanki
  • Artretyzm pourazowy: przypomina chorobę zwyrodnieniową stawów, schorzenie to może rozwinąć się na skutek kontuzji stopy lub kostki.

Chociaż nie istnieje lekarstwo na artretyzm, istnieje wiele możliwości leczenia, które pomagają opóźnić postęp choroby oraz uśmierzyć jej objawy. Produkt Actimove Arthritis Care Opaska na kostkę został zaprojektowany specjalnie z myślą o łagodzeniu bólu artretycznego kostki. Ból wywoływany przez artretyzm może ograniczać oraz wpływać negatywnie na zaufanie do siły własnych stawów. Arthritis Care Ankle Support ma za zadanie pomóc złagodzić ból artretyczny poprzez rozgrzewające oddziaływanie specjalnych włókien ceramicznych.

Opaski uciskowe na kostkę przy zapaleniu ścięgna Achillesa

Zapalenie ścięgna Achillesa to powszechne schorzenie objawiające się obrzękiem lub stanem zapalnym ścięgna piętowego. Ścięgno Achillesa jest największym ścięgnem w ciele. Łączy ono mięśnie łydki z kością piętową i pracuje podczas chodzenia, biegania, skakania i wspinania. Ścięgno Achillesa jest masywne, lecz podatne na zapalenie wskutek przeciążenia. Zapalenia ścięgna Achillesa można nabawić się wskutek intensywnych ćwiczeń, które mogą doprowadzić do stanu zapalnego. Objawy zapalenia ścięgna Achillesa obejmują:

  • Ból i sztywność wzdłuż ścięgna Achillesa, które nasilają się wraz z poziomem aktywności
  • Silny ból w okolicy ścięgna po ćwiczeniach
  • Opuchlizna
  • Ból pięty w trakcie rozciągania lub podczas noszenia obuwia

W większości przypadków zapalenia ścięgna Achillesa inne niż chirurgiczne sposoby leczenia zapewnią odpowiednie uśmierzenie bólu, chociaż całkowite ustąpienie objawów może zająć kilka miesięcy. W międzyczasie warto wypróbować opaskę, taką jak Actimove Professional Line TaloMotion. Ten produkt to anatomicznie ukształtowana opaska na ścięgno Achillesa wykonana w technologii dzianiny 3D. Zapewnia stabilność i została wyposażona w zintegrowane poduszki amortyzujące nacisk, tak aby pomóc łagodzić ból związany z zapaleniem ścięgna Achillesa. Solidna kliny piętowe z pianki wiskoelastycznej zapewniają dodatkowe wsparcie dla ścięgna i nadają się do ponownego wykorzystania po umyciu wodą.

Powiązane artykuły